Altın Örümcek | Başvurular | Değerlendirme Süreci, Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla düzenlenen, geleneksel hale gelmiş, Türkiye’deki ilk ve tek bağımsız organizasyondur., Altın Örümcek, Web Ödülleri, Tasarım, İçerik, İnternet, Teknoloji, Organizasyon, DorukNet
DEĞERLENDİRME SÜRECİ
DEĞERLENDİRME SÜRECİ
Finalistlerin Belirlenmesi & Değerlendirme
Altın Örümcek Ödülleri için organizasyon takviminde belirtilen başvuru süreci tamamlandıktan sonra, Altın Örümcek web sitesinde, ilgili yıla ait duyurusu yapılmış olan tüm jüri üyelerinin katılımıyla değerlendirme süreci başlar. Başvurusu tamamlanmış olan tüm projeler, kategori bazında rastgele biçimde jüri üyelerine dağıtılır. Her bir proje için en az 7 jüri üyesi tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda her kategoride en yüksek oyu alan en fazla 10 proje finalist olarak; her kategoriden ilk 3 proje ve kategoriden bağımsız en yüksek puanı alan web sitesi belirlenir. “Kategori Birincisi” olarak belirlenen projelere ve “En iyi Web Sitesi” projesine, düzenlenecek olan ödül töreninde sahnede ödül takdimi yapılır.
HALK OYLAMASI
Değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra finalist olarak belirlenmiş her kategoriden en fazla 10 proje, Altın Örümcek web sitesinde duyurulur. Finalistlerin duyurulmasıyla birlikte, ilgili Altın Örümcek Ödülleri dönemine ait organizasyon takviminde belirtilen tarihler arasında “Halk Oylaması” yapılır.

Halk Oylaması, finalist olarak belirlenmiş tüm projelerin, herkese açık olarak, internet kullanıcılarının Facebook, Twitter ve/veya Google hesaplarıyla giriş yaptığı, her bir platform için 1 oy hakkı sunulan, her kategoride en fazla 1 adet projeye oy verdiği ve Halk Oylaması süreci sonunda, her kategori için en yüksek oyu alan projenin, kategori bazlı “Halkın Favorisi” seçildiği süreci kapsamaktadır.

“Halkın Favorileri” olarak belirlenen, her kategoriden en yüksek oyu almış projelere, düzenlenecek olan ödül töreninde sahnede ödül takdimi yapılır.
EN ERİŞİLEBİLİR WEB SİTESİ & MOBİL UYGULAMA
Finalist olarak belirlenmiş her kategoriden en fazla 10 proje, Engelsiz Erişim Grubu tarafından görme engellilere, internet teknolojileri kullanılarak web ortamında sunulan bilgi, hizmet ve ürünlerden ne derecede faydalanabilmesine olanak tanıdığı ve görme engellileri sanal aleme ne derecede dahil ve entegre edebildiği kapsamda değerlendirilir. Engelsiz Erişim Grubu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu  “En Erişilebilir Web Sitesi ve Mobil Uygulama” belirlenir ve düzenlenecek olan ödül töreninde sahnede ödül takdimi yapılır.